שיקום מבנה מסוכן עם חומרי סיקה

מבנים מסוכנים לרוב מכילים בעיות של ברזל חלוד בתוך הבטון שחדרה אליו לחות והוא מתחיל בתהליך של קורוזיה לפוצץ את הבטון, הסכנה לעוברים ושבים מסביב למבנה בכך שעלולים ליפול חלקי בטון מגובה רב.

ניתן לראות גם במבנים מסוכנים עמודים בקומה המפולשת בעלי שברים ואו ברזל חשוף שמצריך שיקום, אך ישנם לא מעט חומרים בשוק שמציעים פתרונות וצריך לדעת עם אילו חומרים לעבוד.

סיקה גילאר הינה החברה הותיקה בשוק שיקום הבטון ורוב המהנדסים מכירים מתקופת הלימודים שלהם, את סיקה כפתרון לשיקום בטונים ולרוב זאת השפה היחידה בתחום.

ניתן גם לראות מפרטים שמגיעים מרוב המהנדסים של תרבות הדיור ואו מהנדסים פרטיים שמתעסקים בשיקום מבנים, כך שחומרי סיקה ברורים ומוסכמים לכולם.

זה לא אומר שאין חומרים אולי טובים יותר ובמחירים זולים יותר, אך כאשר אנו מתבקשים לשקם מבנה מסוכן לרוב נעדיף להתשמש בחומרי סיקה.

החומרים מתחלקים לשני תפקידים שונים:

  1. סיקה 910 – חומר צמנטי לכיסוי הברזל ומשמש כפריימר מקשר לבטון.
  2. סיקה רפ   – טיח צמנטי לשיקום בטונים מגיע כשכבה מכסה לאזור השיקום.

קבלן שמתעסק בתחום השיקום לרוב יעדיף לעבוד עם חומרים אלו, מאחר והוא יודע בלב שלם שאין מהנדס שירים גבה אם ישמע שהקבלן השתמש בחומרים אלו.

גם לרוב הקבלנים יש ניסיון מוצלח עם החומרים וכמו עם כל דבר, הפועלים שלהם למדו את העבודה עם חומרי השיקום האלו וחלקם יהפכו עם השנים לקבלנים וגם הם ימשיכו בדרכם של מוריהם המקצועיים.

שיקום מבנה מסוכן הינו פרויקט מורכב מאחר ומצריך מהנדס מלווה מפקח על העבודה, תחת לא מעט תקנים ותקנות מחמירות שיש לקחת בחשבון.

מבנה שהוכרז על ידי העירייה כמסוכן לרוב נמצא בשלב חמור ולא מדובר בסדקים קטנים ואו קילופי צבע, אם הוכרז המבנה כנראה שנמצאו כשלים אמיתיים שמצריכים התייחסות מהירה והינם מסכנים באמת את שלומם של הסובבים.

אם הוצא נגדכם צו מבנה מסוכן רצוי להזדרז במציאת קבלן רשום ומלווה במהנדס מפקח על מנת שיערכו סיור במבנה ויבצעו הערכה להיקף העבודה ובמה צריך לטפל ולשקם.

לוקח לפחות חודש ימים לגייס את כל הכסף מהדיירים וזה במקרה הטוב שאין לכם יותר מידי סרבני תשלום ואו דיירים מוגנים דלי תקציב, איתם תצטרכו אולי להגיע לתביעות בשלב מאוחר יותר לאחר שתסיימו לשקם את המבנה.

לרוב יש לכם 90 יום לשלים את איתור הקבלן המתאים והתחלת גיוס כסף זריז עבורו, בעיקרון צריך להיות לכם לפחות הסכם עבודה מול הקבלן עם תאריכי התחלה וסיום בזמן שהוקצב לכם.

רצוי מאוד שהקבלן יכסה את כל הבעיות שמוזכרות בדוח שקבלתם מהעירייה, רובי קבלנים הופך אתכם מזמיני העבודה להיות הקבלן המבצע ועם זאת אתם נושאים באחריות ובסכנות שפרויקט כזה מביא איתו. היו זהירים ועל תתפשרו על קבלן לא רשום ברשם הקבלנים ואו על מהנדס מוכר שאינו חדש במקצוע והינו בעל ניסיון מוכח בטיפול בתיקים כאלה.