בטון מלוטש ושימושיו השונים

Polished concreteהבטון הוא חומר גלם חשוב מאוד ובלעדיו כנראה שלא היינו יכולים לבנות בניינים גבוהים מדי וגם לא שטחי ריצוף ענקיים ואולי גם לא גשרים ותשתיות רבות אחרות. 

בטון מלוטש הנו משטח בטון שעובר ליטוש באמצעות מכונות מיוחדות מה שמשפר את רמת הגימור של הבטון ומתאימה את השימוש בבטון למקומות שונים. 

על שימושיו השונים של הבטון המלוטש נרחיב מעט במאמר זה.

היכן עושים שימוש בבטון המלוטש?

ראשית יש כמה סוגים של רצפות בטון, כמו שיש כמה סוגים של מוצרי בטון לבית. חלקן מתאימות לבתים פרטיים, אחרים לשטחי חוץ, חלק לחדרי קירור ואחרים למתחמים בהם יש לשנע מכונות כבדות (כמו למשל גשרים, בסיסים צבעיים, מפעלים ועוד). בהתאם לסוג השימוש המבוקש מכינים את הבטון עם התמהיל המתבקש ומבצעים את ההחלקה והליטוש בהתאם. 

בדרך כלל שימוש בבטון מלוטש יתאים למפעלים, חדרי קירור, מחסנים ועוד. במקומות מסוימים יידרשו שיפועים מיוחדים ברצפת הבטון ובמקומות מסוימים הרצפה תהיה ישרה לגמרי. ישנם מתקנים כמו תעלות ניקוז, מסגרות, זוויתני הגנה ואחרים הדורשים קיבוע בתוך הבטון ולכן צריך להתחשב גם בזה בעת הכנת השטח.

ישנם כמה שימושים לבטון מלוטש:

  • בטון מלוטש המיועד ליציקה של עבודות בטון.
  • בטון המשמש לשיפוץ תשתיות בטון קיימות.
  • בטון המשמש לשמירה על תשתיות בטון קיימות.

אנו יכולים לראות את הבטון המלוטש כמעט בכל מקום בתעשייה, החל ממבנים שונים, דרך גשרים, כבישים ואפילו בתי מגורים.

דוגמאות לשימוש בבטון מלוטש לתיקון ושיפוץ:

כאשר רוצים לשבת רצפה בחדרי הקפאה וקירור למשל או לתקן פעמים שונים ברצפה במפעל או במשטחי עבודה. תיקון כבישים שבהם יש שינוע של מכונות כבדות. במקרים בהם רוצים להתקין ולקבע תעלות ניקוז וביוב, שימוש במחסומי רצפה ועוד.

שימוש בבטון מלוטש יכול להיעשות גם לצורך חיפוי וציפוי של משטחים שונים מפני נוזלים חומצתיים ופגיעות כימיות כמו במפעלים שונים ומאגרים שונים בתחומי הרפואה, הצבא, טיהור המים ועוד.

בטון מלוטש לבית?

על אף שזה מפתיע לשמוע על כך בשל כל ההקדמה והמידע שחלקנו במאמר זה על הבטון המלוטש, מסתבר שהוא גם פופולרי מאוד בקרב בתים פרטיים ובנייני מגורים. מדובר בריצוף עם עלויות מוזלות יותר בדרך כלל ובאמצעות הטכנולוגיה והמכשור שיש היום ניתן להגיע לרמת גימור מושלמת של רצפה חלקה, מלוטשת, נעימה להליכה ונקייה ממכשולים. הבטון המלוטש משמש גם בבתים, ספריות, בתי ספר, גנים, משרדים ומקומות רבים אחרים כפתרון נהדר לריצוף אחיד במחיר משתלם.

כיצד מבצעים את הליטוש?

לאחר יציקת רצפת הבטון וייבושו לרמה מסוימת מתחיל תהליך הליטוש. תהליך זה מבוצע באמצעות מקדחי יהלום מיוחדים ומתקדמים טכנולוגית כאשר המכונה מגרדת בשלב הראשוני את השכבה העליונה של הבטון ובפעולתה הבאה מלטשת את המשטח עד לרמת הגימור המושלם והסופית, אשר מעניקה לבטון מראה אסתטי, נקי ויוקרתי.

הגורמים המשפיעים על התוצאה הסופית:

  • איכות העבודה ורמת ההתמקצעות של העובד.
  • איכות המכונות.
  • איכות הבטון וחומרי הגלם (בעיקר התייחסות לצמנט)
  • רמת הייבוש של הבטון.
  • עד כמה עמוקה הגריסה.
  • ועוד.

בטון מלוטש, כמו בטון מוחלק, הוא פופולרי מאוד בתעשיית הבנייה כיום וכפי שהבנתם יש לו שימושים רבים ושונים. כמובן שלא תוכלו לבצע את העבודה בעצמכם בהיעדר המכשור הטכנולוגי המתאים והכשרה מקצועית לשימוש בו. צרו קשר באתר או בטלפון לפרטים נוספים, התייעצות ו/או קבלת הצעת מחיר אטרקטיבית.

סירטון על בטון מלוטש